כל אדם שעובד בשטחי מדינת ישראל, מחויב בתשלום ביטוח לאומי. לכן גם כל מעסיק חייב להפריש עבורו כסף למוסד לביטוח לאומי. אחרת הוא עלול להיתפס כמי שעובר על החוק, על כל המשמעויות שבדבר. 

זה נכון גם בהקשר של עובדי משק בית. בעבר, זה לא היה כך. המחשבה הייתה שעובדי משק בית אינם מחויבים בתשלום ביטוח לאומי ולכן גם המעסיק לא היה חייב להפריש עבורם. זה היה כמובן חוסך לו הרבה מאוד כסף. השינוי נבע מהבנה שיש משמעות לביטוח לאומי עבור עובדים. המטרה של תשלום ביטוח לאומי דיווח משק בית, הוא לספק הגנה לעובד במקרה שקורה לו משהו. אם לא מפרישים עבורו כסף, אז הוא נשאר בלי כלום במידה והוא נפצע או אפילו במקרה שהוא מפוטר. 

לכן, הפתרון הוא להפריש סכום מסוים, ויש כמובן צורך לדווח על כך באופן חוקי. אם גורם רשמי יעשה בדיקה מקיפה בנושא ויתברר שלא בוצע תשלום, אזי שהקנס או העונש עלול להיות משמעותי. 

איך עושים את זה?

בשביל לשלם ולדווח על עובדי משק בית לביטוח לאומי, יכול כל מעסיק להוריד שובר תשלום דרך האתר ולשלם אותו על פי מה שמצויין שם. התשלום נעשה באמצעות תעודת זהות של העובד. חשוב לספק את כל הפרטים שלו, אחרת אי אפשר לשלם וכמובן שזה יפגע ביכולת לעקוב אחרי המעסיק עצמנו.

מי שמתקשה בדבר יכול להיעזר בגורמי מקצוע שונים שמתמחים כמו אפליקציית Workito – תשלום בקליק לעובדי משק הבית שלך בכך וכן יכול לקבל עזרה דרך האתר של ביטוח לאומי עצמו. התשלום יכול להתבצע באמצעות העברה בנקאית וכן דרך כרטיס אשראי. רצוי לבצע את התשלום בזמן בשביל לא לגרור חובות וקנסות ולא להשאיר את העובד לא מבוטח.