רישום קבלנים בפנקס הקבלנים הוא שאיפה של לא מעט אנשים העוסקים בתחום הבנייה. לקבלן רשום יש יותר זכויות, וגם לקוחות רבים יבקשו ממנו להראות להם רישיון קבלן, מה שיסייע לו בקבלת יותר עבודה. אולם איך רושמים קבלנים?

רישום קבלנים ורישיון

קבלנים יש בלא מעט תחומים, אולם במאמר זה אנו נתייחס לקבלני בניין. אלה הם אנשי מקצוע שהתמחו בעבודות בניין, וכמו כן הם מתמחים בבניית תשתיות מבנים. כאשר מדובר בקבלן שאיננו רשום, מכסת הפועלים אותם יוכל להעסיק תהיה קטנה יותר. כאשר מדובר במקרה של קבלן רשום, הוא יהיה רשאי לגייס הרבה יותר פועלים ויש דרגות סיווג לקבלנים.

רישיונות קבלנים

אין מדובר ברישיון מסוג אחד בלבד, אולם במקרים מסוימים חייבים להיות רשומים בפנקס הקבלנים. הרישיון הוא גם הכרחי בכדי שהקבלן יעשה את כל הנדרש ממנו, אם לא הוא עלול לאבד אותו, במיוחד במקרים של טעויות בניה אקוטיות. כלומר, אם העבודה איננה מתבצעת באופן מקצועי, סביר להניח שיצוצו בעיות.

רשם הקבלנים

משרד הבינוי והשיכון מעסיק רשם קבלנים, כאשר הוא זה שבסמכותו הבלעדית להעניק לקבלני בנייה רישיון ולרשום אותם בפנקס הקבלנים ככאלה העוסקים בתחום הבנייה והנדסת בניין.

אי עמידה בתנאי הרישום

לא כל אחד בסופו של דבר ירשם בפנקס הקבלנים, במקרים אלה רשם הקבלנים יכול לדחות בקשות שונות, ואף לבטל רישיון למי שכבר קיבל אותו. כמו כן, רשם הקבלנים הוא זה שקובע סיווג כספים של כלל הקבלנים הרשומים בפנקס.

לכמה זמן מקבלים את הרישיון?

רישום קבלנים ורישיון תקפים למשך שנתיים, וכל פעם יש להגיש בקשה מחדש. בתקופת הרישיון רשם הקבלנים יכול לבדוק את רמת הסיווג של קבלני הבניין, כמו גם מעקב הנוגע לתשלומים שחובה על הקבלן לשלם.