בין אם אתם קונים בית באמצעות משכנתא, מממנים מחדש את המשכנתא הקיימת או מוכרים את ביתכם לכל אדם אחר, הערכת בית על ידי שמאי רכוש שעבר קורס שמאות רכוש, היא מרכיב מרכזי בעסקה. מהיום, תוכלו לעשות מזה אפילו כסף גדול.

קורס שמאות רכוש

אם אתם קונים, בעלים או מוכרים דירה, תרצו להבין כיצד עובד תהליך ההערכה והשמאות וכיצד שמאי רכוש קובע את ערך הפריטים שלכם בבית. לפני שעושים ביטוח, בדרך כלל, החברה מביאה שמאי רכוש כדי להעריך את שווי הרכוש לפני הביטוח.

חוות דעת מקצועית לפני קנייה או מכירה

שמאות, היא חוות דעת מקצועית חסרת פניות לגבי שווי הבית או החפצים והתכולה הכללית בו, והיא משמשת בכל פעם שמשכנתא מעורבת בקנייה, מימון מחדש או מכירה של נכס.

שמאי מוסמך שסיים לימודי תעודה אונליין בתחום, יוצר דוח המבוסס על בדיקה אישית, תוך שימוש במכירות אחרונות של נכסים דומים, מגמות שוק עדכניות והיבטים של הבית (לדוגמה, שירותים, תוכנית קומה) כדי לקבוע את השווי של הנכס.

מי משלם על שמאות רכוש?

הלווה משלם, בדרך כלל, את עמלת ההערכה, שיכולה להגיע לכמה מאות שקלים. כאשר שווי השמאות נמוך מהצפוי, העסקה יכולה להתעכב או אפילו להתבטל.

מהי הערכת רכוש?

שמאות רכוש, משמשות כמעט תמיד בעסקאות רכישה ומכירה ובדרך כלל בעסקאות מימון. בעסקת רכישה ומכירה, נעשה שימוש בהערכה כדי לקבוע אם מחיר החוזה של הבית מתאים בהתחשב במצב הבית, מיקומו ותכונותיו. 

בעסקת מימון מחודש, הערכה מבטיחה למלווה שהוא לא מוסר ללווה יותר כסף ממה שהבית באמת שווה. אמנם עלותו של השמאי לא זולה, אבל בעקיפין, היא יכולה לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים ובכלל, לתת לכם אינדיקציה כללית על הנכס.