ישראלים רובים לוקחים משכנתא לצורך קניית נכס שיכול להיות למטרת מגורים או למטרת השקעה.

כחלק מתהליך קבלת משכנתא מהבנק, הבנק מעמיד דרישות שונות שמטרתן להבטיח את עצמו ביחס לסכומים אותם הלווה, כאשר אחת מהדרישות שלו היא שלוקח המשכנתא מחויב לעשות ביטוח משכנתא.

מהי משכנתא?

משכנתא היא למעשה הלוואה מיוחדת אותה לוקחים מהבנק אשר במרבית המקרים מיועדת לצורך רכישת נכס שיכול להיות דירה או בית פרטי, למגורים או להשקעה.

סכום המשכנתא הוא אחוז מסוים מערך הנכס בהתאם לשווי הנכס עצמו, המצב הכלכלי של לוקחי המשכנתא, מה שמשפיע על התנאים אותם מקבלים מהבנק מבחינת המסלולים, גובה הריבית והחזרי ההלוואה לאורך שנים. הלוואת המשכנתא ניתנת בתמורה לשעבוד של הנכס לטובת הבנק עד לפירעון מלא שיכול להיות בסיום פריסת התשלומים או כאשר מוחזרת יתרת ההלוואה בבית אחת.

מה זה ביטוח משכנתא?

ביטוח משכנתא הוא למעשה שילוב של שני מרכיבים האחד הוא ביטוח מבנה אשר מטרתו לפצות כספית עבור נזקים הנגרמים למבנה מבחינה של קירות, גג, חלונות וכדומה, במקרים של נזקים הנובעים משריפה, הצפה, שטפון ועוד.

המרכיב השני הוא ביטוח חיים אשר מטרתו לוודא שהכספים שהבנק הלווה יוחזרו גם במקרה שאחד מלוקחי המשכנתא נפטר, מה שיכול לעורר קושי בהמשך תשלומי המשכנתא. עלות המסלול משתנה בהתאם לפרטי הנכס עצמו וגיל נוטלי המשכנתא.

איפה אפשר לעשות ביטוח משכנתא?

ביטוח משכנתא אפשר לעשות דרך הבנק עצמו לרוב דרך הבנק דרכו ניתנת הלוואת המשכנתא או דרך כל חברת ביטוח הקיימת בשוק באמצעות סוכן ביטוח.

ההמלצה היא לעשות בדיקה מסודרת של התנאים גם מול הבנק וגם מול חברות ביטוח שונות ולראות היכן ניתנת ההצעה הטובה והאטרקטיבית ביותר עבור ביטוח המשכנתא.

> מידע מקצועי והמלצות נוספות בנושא משכנתאות ניתן לקבל באמצעות אתר קיינס!