רכישת דירה למטרות השקעה מחייבת בדיקה יסודית. כי אנחנו צריכים להבטיח כי רכישת הדירה היא אכן צעד נכון וחכם עבורנו מבחינה כלכלית. שכן רק אם היא תניב לנו רווחים הולמים שווה לנו להכניס את עצמנו להשקעה הזו. חישוב הכדאיות יתבצע בשיטה של חישוב תשואה. כל השקעה שהיא ניתן למדוד או לכל הפחות לאמוד, וזאת כדי לדעת מראש האם היא משתלמת ונכון לבצע אותה.

התשואה וההשקעה

תשואה של דירה היא תמיד ביחס להשקעה שלנו בה. ולכן עלינו לערוך חישובים מדויקים ככל האפשר באשר לעלויות הרכישה של הדירה בעזרת שמאי למקרקעין באזור הקריות. העלויות תכלולנה את כל ההוצאות שלנו שקשורות בה – מיסוי, עו"ד, תיווך, שיפוץ במידת הצורך וכן הלאה. אחרי שאנחנו יודעים כמה העסק יעלה לנו – נוכל להתקדם הלאה לשלב הבא ולבדוק כמה נוכל להרוויח מהנכס הזה בצורה ריאלית ושגרתית. כמה נקבל עליה בתשלום חודשי קבוע? האם יהיו לנו הוצאות שוטפות בתחזוקת הדירה? האם עשויים להיות חודשים ריקים בהם לא נראה הכנסה כלל? כל הנתונים הללו משמעותיים מאוד, שכן הם עשויים להיות ברי השלכה ישירה על כדאיות העסקה.

אחוזי התשואה והרווחים שלנו

ההכנסה השנתית הקבועה שעתידה להיות לנו מהנכס היא זו שמגדירה את אחוזי התשואה. ככל שהאחוזים גבוהים יותר העסקה לכאורה כדאית יותר. אם כי עלינו לציין ולהזהיר כי במקרים רבים משווקים בלתי הגונים מפרסמים נתונים בלתי אמינים כדי לשכנע משקיעים לשים את הכסף שלהם בהשקעות מסוימות. והם מציינים אחוזי תשואה גבוהים מאוד ביחס אל הערכת שווי נכסים. אלו אמורים להדליק לנו נורה אדומה ולגרום לנו לחשוש כי מדובר על עסקה בלתי ראויה או שיש כאן בעיה אחרת שעלולה לצוף על פני השטח אחרי שנשלם את הכספים.