אתה נמצא כאן : מאמרי ביטוח ביטוח רכב סוגי ביטוח רכב- סקירה מלאה

סוגי ביטוח רכב- סקירה מלאה

באם יש לכם רכב, אתם יודעים בוודאי דבר אחד: אינכם יכולים להתיישב מאחורי ההגה ללא פוליסות ביטוח מתאימות. תחום הביטוח בישראל, שהיסודות לו נוסחו בפקודת ביטוח רכב מנועי מ-1970, כולל בתוכו שלושה סוגים עיקריים: אחד מהם חייבים לרכוש, בעוד אחרים מומלץ מאד שיהיה. על אילו סוגי ביטוח מדבר תחום הרכב?

ביטוח חובה

הביטוח הבסיסי ביותר הוא, כמובן, ביטוח החובה, אשר חייבים לדאוג לו בעת רכישת רכב חדש, וכן לדאוג לחדשו מפעם לפעם. ביטוח זה נועד לבטח נזקי גוף, לרבות פציעה או מוות, שנגרמים לנהג הרכב, לנוסעיו או לאנשים הנמצאים מחוץ לרכב במקרה של תאונת דרכים. הוא כולל בתוכו פיצויים עבור הוצאות רפואיות הנדרשות לשם השיקום או ההתאוששות של האדם, פיצויים עבור הסבל והכאבים שנגרמו לו כתוצאה מכך או עבור אובדן יכולת ההשתכרות שלו.

נסיעה ללא ביטוח חובה בתוקף, פשוטו כמשמעו, היא עבירה פלילית, אשר העונשים בגינה עלולים להיות חמורים: החל מצבירת נקודות, דרך קנס כספי בשיעור נכבד ועד למעצר מאחורי סורג ובריח.

ביטוח מקיף

הסוג השני של הביטוח הוא ביטוח מקיף: רכישתו אינה בגדר חובה, אך רבים בוחרים לעשות זאת בשל היתרונות הרבים שבכך. הביטוח המקיף מכניס לתמונה נזקים הנגרמים לכלי הרכב עצמו, וזאת עקב תאונת דרכים, אסון טבע, גניבה, מעשה זדון וכיוצא בזה. חשוב לציין כי התנאים הבסיסיים של הפוליסות נחשבות לאחידות, אך לחברות הביטוח עומדת בהחלט האפשרות לשנות אותם כשזה בא לטובתו של הלקוח. כך, חברות רבות מוסיפות לביטוח תנאים שהופכים אותו לכדאי יותר, דוגמת הנפקת רכב חלופי בעת הצורך, שירותי דרך או גרירה, ביטוח על חלק מתכולת הרכב וכיוצא בזה.

חשוב להדגיש, בהקשר הזה, כי הביטוח המקיף מתייחס, בעיקרו של דבר, לנזקים הנובעים מנסיבות חד פעמיות, כך שהוא לא מתייחס לבלאי "טבעי" של כלי הרכב. לצורך קבלת הפיצויים, לכן, נדרש לא רק להצביע על היקף הנזק – מה שנעשה לרוב על ידי שמאי מטעמה של חברת הביטוח – אלא גם להראות שהוא נגרם עקב אחד התנאים המפורטים בהסכם הפוליסה.

ביטוח צד ג'

הסוג השלישי של הביטוח, שיכול להיכנס לתוך הביטוח המקיף או להירכש בנפרד, הוא ביטוח צד ג'. ביטוח מהסוג הזה מעניק לנהג המבוטח כיסוי מלא במקרה של פגיעה ברכב אחר, או לחילופין ברכושו של אדם אחר. במצב הזה, חברת הביטוח היא שתהיה אחראית על הענקת הפיצויים לגורם הנפגע, ובמקרים מסוימים אף תסייע למבוטח כשהמצב מסתבך (למשל, החזר עבור הוצאות משפטיות).

נקודות מרכזיות נוספות ביחס לביטוח

ההסבר שהובא כאן הוא כללי בלבד, וברור שלכל סוג של ביטוח יש סעיפים משמעותיים שחייבים להיכנס לתוך טיוטת ההסכם. כמו כן, מחיר כל אחד מהביטוחים תלוי בשורה ארוכה של משתנים, הנוגעים לנהג ולרכב המבוטח גם יחד, אליהם יש לתת את הדעת.

חברות מסוימות מציעות תעריפים מוזלים עבור רכישה של מספר סוגי פוליסות במקביל, ולכן ניתן בהחלט לשקול אפשרות זו במקרים מסוימים.