אתה נמצא כאן : מאמרי ביטוח ביטוח רכב נהגים זהירים ישלמו פחות: הוזלת מחירי ביטוח חובה לרכב

נהגים זהירים ישלמו פחות: הוזלת מחירי ביטוח חובה לרכב

כל נהג ישראלי יודע כי נהיגה ללא ביטוח חובה מהווה עבירה על החוק, שהעונשים האפשריים עליה כוללים קנס כספי, שלילת רישיון או אפילו מאסר. ועדיין, נהגים רבים מוצאים עצמם מתוסכלים כאשר הם ניגשים לחדש את ביטוח החובה שלהם מדי שנה ומגלים כי מדובר בסכום משמעותי – בייחוד אם מוסיפים לכך את עלויות הביטוח המקיף וביטוח צד ג', שרכישתם מומלצת מאד גם אם אינה חובה.

אבל יש גם חדשות טובות, שנראות חריגות בעידן של עליית מחירים כמעט בכל תחומי החיים: החל מחודש מרץ הקרוב, צפוי הנטל הכלכלי שבביטוח הרכב להפוך למעט קל יותר, וזאת באמצעות מהלך שמוביל משרד האוצר להוזלת מחירי ביטוח החובה לרכב עבור נהגים זהירים.

הוזלת ביטוח הרכב – כל מה שחשוב לדעת

לפני מספר שבועות, הודיע משרד האוצר על הוזלה משמעותית של ביטוח החובה לרכב שצפויה להיכנס לתוקפה, כאמור, בחודש מרץ. זהו למעשה מימוש של ההכרזה של שר האוצר משה כחלון ושל דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, מלפני מספר חודשים. המטרה בכך היא להקל על הנהגים ולצמצם במקצת את הרווחים שגורפות החברות המציעות ביטוח חובה, רווחים המסתכמים לדברי כחלון בכחמישה מיליארד ש''ח מדי שנה.

השינוי המשמעותי ביותר הוא תחילת האפשרות לרכוש ביטוח "בפול", באמצעות סניפים אשר נמצאים באזורים שונים על מפת ישראל - זהו למעשה תאגיד המנוהל על ידי מדינת ישראל ובו שותפות כלל החברות אשר מספקות כיום פוליסות ביטוח. יישומה של הרפורמה ייעשה בצורה הדרגתית, כאשר כבר עכשיו ניתן לראות מהם התעריפים החדשים באמצעות המחשבון הווירטואלי לרכישת ביטוח חובה הזמין באתר משרד האוצר.

במשך השנה צפויים תעריפי הביטוח לרדת, עד להשלמת היעד לו מכוון משרד האוצר. ההוזלה הבאה בתעריפי הביטוח, לפי דורית סלינגר, צפויה בתחילת שנת 2017, כאשר חברות הביטוח הפרטיות צפויות "ליישר קו" עם תאגיד הביטוח הממשלתי. המעוניינים לרכוש ביטוח לרכב, למשל, רצוי שיעקבו אחר ההתפתחויות בתחום, שצפויות להפחית את מחירי הפוליסות שמספקות החברה.

אז מי זכאי למחירים מופחתים?

דבר ידוע הוא שבתחום הביטוח, רמת הסיכון של מבוטח ספציפי להתרחשות מאורע מוגדר צריכה להשפיע על המחיר: ככל שרמת הסיכון קטנה יותר, כך המחיר אמור להיות זול יותר. למעט התייקרות מסוימת של הפוליסות עבור נהגים חדשים וצעירים, לא הייתה לכך התייחסות בתחום ביטוח החובה.

זהו השינוי שאמור להתבצע עכשיו, כאשר עלות פרמיית הביטוח תיקבע על פי ארבעה פרמטרים: גילו של הנהג, מין הנהג (אחוז התאונות אצל נשים נמוך יותר, ולכן עליהן לשלם פחות), הימצאות של מערכת בקרת יציבות ברכב (ESP) וכן הימצאות מערכת המתריעה בפני תאונות דרכים. לכל אחד מהפרמטרים האלה משקל מסוים בהוזלת הביטוח, כאשר גם השילוב ביניהם אפשרי – בסך הכול, ניתן להפחית את מחיר הרכב עד לכ-50% ביחס למחיר אותו מקובל לשלם כיום על ביטוח מקביל.