אתה נמצא כאן : מאמרי ביטוח ביטוח רכב הבדל בעלות ביטוחים לסוגי קנייה שונים

הבדל בעלות ביטוחים לסוגי קנייה שונים

כאשר מדובר על ביטוח רכב, אין ספק שישנם פרמטרים שונים ומגוונים שמשפיעים העלות. גורמים כמו היסטוריית תאונות, גיל הנהג, דגם הרכב ואביזרי הבטיחות המותקנים בו – כולם ישפיעו על פרמיית הביטוח. גם מאפיינים כמו היקף הביטוח, כלומר האם בוחרים בביטוח בסיס או בביטוח מקיף עם הרחבות שונות ישפיעו על עלות הביטוח.

אלמנט נוסף שיכול להשפיע על עלות הביטוח, אלמנט שלא מרבים לעסוק בו בהקשר של מחיר הפרמיה, הוא האופן שבו נרכש הרכב. בישראל יש כמה דרכים לרכוש רכב ומטבע הדברים גם עלות הביטוח עשויה להיות מושפעת מכך.

כל סוגי הרכש

לפני שנראה כיצד צורות הקנייה השונות של רכב ישפיעו על עלות הביטוחים, נראה אילו צורות קנייה שונות נפוצות בישראל.

  • דרך הקנייה הראשונה והוותיקה הינה רכישת רכב מיבואן מורשה.  
  • דרך קנייה שניה הינה רכישה בשיטה שנקראת ליסינג פרטי.
  • דרך הקנייה השלישית היא באמצעות פנייה לגורם פרטי, שיכול להיות אדם פרטי או סוחר מכוניות.
  • דרך הקנייה הרביעית היא רכישה בחו"ל והבאת הרכב ארצה בשיטת הייבוא האישי.

לא זזים בלי ביטוח

ביטוח רכב הינו גם חובה וגם זכות. חובה – מפני שרובד מסוים של ביטוח איננו מותנה ברצון חופשי שכן מדובר על חובה על פי חוק. זכות – גם מפני שניתן לבחור בביטוח מורחב יותר וגם מפני שבמקרה של נזק לנהג או לאחרים – הביטוח מקנה זכות לקבל פיצוי כספי חשוב.

גם כאשר מדובר על ביטוח בסיסי וגם כאשר מדובר על זה המורחב, סוג קניית הרכב ישפיע על עלות הביטוח הצפויה באופן הבא:

כאשר רוכשים רכב חדש מיבואן, מחיר הביטוח יקבע על פי מאפייניו של רוכש הרכב לא פחות מאשר ממאפייני הרכב עצמו. לא מדובר רק על השאלה האם מדובר על נהג חדש או לא. גם יכולתו של הנהג לערוך סקר שוק מקיף ויכולת המיקוח שלו ישפיעו על המחיר.

כאשר רוכשים רכב חדש בשיטת הליסינג הפרטי, ההשפעה על עלות הביטוח הופכת להרבה יותר ניכרת, לפחות בחלק מן המקרים. לעומת רכישה מיבואן, כאן נשמר הקשר בין הקונה לבין המוכר למשך תקופה של מספר שנים. חלק מהחברות מאפשרות הצטרפות למבטח שעימו יש להן הסדר. מכיוון שכך – עלות הביטוח יכולה להיות יותר זולה מהמקובל.

לא פחות חשוב מכך – במקרה שיש תביעה בשל תאונה – חברת הליסינג מסייעת בכל הפרוצדורה. ראוי לציין שישנה אפשרות, תמורת תוספת תשלום, להעביר לטיפולה של חברת הליסינג את כל נושא התחזוקה והביטוח. כאן, מעבר לנושא של מחיר הביטוח ישנו גם אלמנט מוביל של נוחות.

ברכישה של רכב מאדם פרטי או מסוחר מכוניות, עלות הביטוח היא תהיה לרוב גבוהה יותר, כאשר ישנה השפעה ניכרת של מצב הרכב. בשל העובדה שלא מדובר על רכב חדש, לרוב הביטוח יושפע מכך שהרכב פחות בטיחותי. לעומת זאת, כאשר מדובר על ייבוא אישי, היות שכאן מדובר על פלח רכבי היוקרה, אין ספק שהביטוח יהיה יקר בשל שוויו של הרכב המבוטח.