אתה נמצא כאן : מאמרי ביטוח ביטוח עסק טיפים לפתיחת עסק חדש, מאת ניר גלילי

טיפים לפתיחת עסק חדש, מאת ניר גלילי

אילו פרמטרים יש לקחת בחשבון בעת פתיחת עסק חדש מפי ניר גלילי

 

מדי שבוע נפתחים בישראל קרוב ל-1,000 עסקים חדשים - בהחלט נתון מרשים שמעיד על יזמות בהיקף ניכר ועל חלומות עסקיים רבים ומגוונים. אבל במקביל יש גם נתון הרבה פחות אופטימי ומשמח: בין השנים 2010 ל-2015 נסגרו קרוב לרבע מיליון עסקים (!) שמאחוריהם עומדים הן חלומות מנופצים והן הפסדים כספיים משמעותיים.

למעשה, עפ"י חברת המחקר הידועה דן אנד ברדסטריט 1 מכל 7 עסקים בישראל מוגדר כנמצא ברמת סיכון גבוהה, כך שלקראת פתיחת עסק חדש בהחלט מומלץ לשקול היטב האם הדבר כדאי ולהיעזר בהמלצות של אנשי עסקים מנוסים דוגמת ניר גלילי - כיום מנכ"ל סונול, קודם לכן מנכ"ל "שלמה סיקסט" ובעל תואר שני במנהל עסקים של אוניברסיטת תל אביב.

היתכנות כלכלית

ההמלצה הראשונה של ניר גלילי היא להשקיע בכתיבת תוכנית עסקית איכותית.

לתוכנית שכזו שתי תועלות משמעותיות: ראשית, היא מסייעת לבעלי העסק להבין טוב יותר את מהות העסק שלהם, מהם היתרונות שלו ביחס למתחריו, מיהם לקוחותיו הפוטנציאליים, כיצד למשוך אותם ועוד תובנות יקרות ערך לגבי ההתנהלות המיטבית של העסק ובפרט בראשית דרכו; ושנית, היא מעניקה אינדיקציה טובה לגבי ההיתכנות הכלכלית של העסק - כלומר האם יש לו פוטנציאל אמיתי להגיע לרווחיות.

לוקיישן

המלצה שנייה של ניר גלילי היא להשקיע תשומת לב, זמן ואם צריך גם כסף בבחירת לוקיישן אופטימלי לעסק.

בחירת הלוקיישן צריכה להתבסס על התוכנית העסקית ובפרט יש לתת עדיפות למקומות שבהם קהל היעד של העסק מסתובב ממילא (או לחילופין לוקיישנים שאליהם הוא יכול להגיע בקלות).

באופן טבעי ישנו גם צד של עלות לצד התועלת מכל מיקום אפשרי, כך שבסך הכל מדובר בתהליך מורכב שעשוי להיות גם ממושך - אולם בכל זאת חשוב מאוד להשקיע בו את המשאבים הנחוצים.

רישיון עסק

חלק מסוגי העסקים מחויבים בקבלת רישיון עסק על-מנת לפעול כחוק. את הבקשה לרישיון שכזה יש להגיש לאגף רישוי העסקים ברשות המקומית שבשטחה נפתח העסק, ודרכו ניתן גם לקבל מידע מקדמי אודות התנאים לקבלת הרישיון.

ניר גלילי ממליץ בחוםעל פנייה מסודרת לאגף הרישוי והיערכות בהתאם לתנאים שמוצגים לכם - אי עמידה בתנאים אלה עלולה לעכב באופן משמעותי את פתיחתו של העסק ולגרום להפסדים ניכרים.

למה ניר גלילי מדגיש את נושא המימון?

אחת הסיבות העיקריות לסגירתם של עסקים היא קשיי מימון.

למעשה, בלא מעט מקרים גם עסקים בעלי פוטנציאל גבוה חדלו מלהתקיים, וזאת מאחר שהגיעו למצב שבו פשוט לא היו להם את המשאבים הנדרשים לצורך התפעול השוטף.

מסיבה זו ממליץ ניר גלילי למי שרוצה לפתוח עסק חדש לוודא כי יש בידיו סכום כסף מספיק לא רק לשם הקמת העסק אלא גם לתפעולו השוטף בחודשים הראשונים. אם נדרש מימון חיצוני, ובדרך כלל יש בכך צורך, ההמלצה היא לבצע סקר שוק מקיף בין מקורות מימון רבים ככל האפשר וזאת על-מנת להגיע להלוואה עם תנאי החזר אופטימליים.