אתה נמצא כאן : מאמרי ביטוח ביטוח בריאות מהו חוק ביטוח בריאות ממלכתי?

מהו חוק ביטוח בריאות ממלכתי?

במדינת ישראל ישנו חוק ביטוח בריאות ממלכתי אשר מחייב הענקת טיפול רפואי (בסיסי ומינימאלי) לכל אדם שמתגורר בישראל. במסגרת האזרחות במדינת ישראל כל אחד מאיתנו מחוייב לשלם דמי ביטוח בריאות ממלכתי לאחת מקופות החולים. מדובר על סכום מזערי של כמה שקלים בחודש, אבל היקף הכיסוי תואם את עלותו. למרבה הצער, למרות שקיים חוק בריאות ממלכתי, הלכה למעשה הכיסוי שמוענק במסגרת החוק הינו כיסוי חלקי ביותר שאינו כולל בתוכו תרופות רבות, ייעוץ עם רופאים מקצועיים, פרוצדורות כירורגיות שונות והרשימה עוד ארוכה. בפועל, המבוטח מוצא את עצמו חשוף להמון הוצאות שהביטוח הממלכתי כלל אינו מכסה. הוצאות אלה מגיעות לסכומי עתק שמרבית האנשים כלל לא מסוגלים לעמוד בהם. למרות שקופות החולים מציעות הרחבות של פוליסת הביטוח הממלכתי, גם ההרחבות הינן מוגבלות ואינן מספקות את הכיסוי האולטימטיבי.

פוליסת ביטוח בריאות ממלכתי הינה פוליסה צרה ומוגבלת, אך הבעיות עם שירותי הבריאות הציבוריים אינם מסתכמים בכך. השירות במערכת הבריאות הציבורית הוא שירות בעייתי מאד, בירוקרטי עם תורים אין סופיים והמון בעיות פרוצדורליות מה שמגדיל את הסיכוי שהחולה לא יקבל את הטיפול הראוי ויפול בין הכסאות. יתרה מכך, הביטוח הממלכתי מספק כיסוי לטיפולים שנערכים בארץ בלבד, אלא שבמקרים רבים יש צורך להגיע לייעוץ או קבלת טיפול בחו"ל, מה שכלל אינו מקבל כיסוי.

ביטוח פרטי

הדרך הטובה ביותר להבטיח את בריאותו של האדם וכיסוי הוצאות הטיפול בו היא באמצעות פוליסת ביטוח בריאות פרטי. קיים מבחר עשיר למדי של פוליסות שונות במסגרתן יוכל המבוטח להתאים לעצמו את הפוליסה המתאימה ביותר למצבו, לאורח חייו ובהתאם לתחזית של המשך חייו. פוליסות ביטוח בריאות פרטי מותאמות לצרכים והסכנות השונות שאורבות למבטוח ובנויות באופן שמעניק כיסוי מלא לכל ההוצאות לרבות פיצויי שיקום ועוד.

פוליסת ביטוח בריאות מעניקה כיסויים במקרים של השתלות, ניתוחים בחו"ל, ייעוץ עם מומחים, כיסוי בגין תרופות שאינן מצויות בסל התרופות, סיעוד, מימון פרוצדורות רפואיות שונות שאינן בזמן ניתח ועוד.

במסגרת הכיסוי אותו מעניקה פוליסת ביטוח הבריאות מקבל המבוטח כיסוי מלא בגין כל ההוצאות כפי שהן מפורטות בפוליסת הביטוח, לרבות כיסוי הוצאות שיקום ופיצוי, בהתאם להרכב הפוליסה. כיסוי הפוליסה מהווה אלמנט תומך מרכזי בכל תרחיש ובכל בעיה שאורבת לכולנו ומהווה תרומה אדירה בהקלה על הנטל.

סוגי פוליסות ביטוח בריאות

את סוג פוליסת הביטוח מתאימים למבוטח בהתאם למצבו הבריאותי, גילו ואורח חייו מה שאומר שהוא יתבקש למלא שאלון מפורט לגבי מצבו, למסור מידע שנראה לו רלוונטי גם אם לא נשאל עליו ולהתחייב לפעול בגילוי נאות לכל אורך הדרך.

עד היום, אנשים שכבר חלו במחלה קשה לא יכלו לעשות ביטוח בריאות, אך כיום ישנו מסלול חדשני ביותר המאפשר לעשות ביטוח בריאות גם לאנשים שכבר חולים, מה שאומר שפוליסת הביטוח הבריאות הספציפית הזו אינה מחייבת מילוי שאלון בריאות.