אתה נמצא כאן : מאמרי ביטוח ביטוח בריאות ביטוח עובד זר - למה, כמה ואיך

ביטוח עובד זר - למה, כמה ואיך

בישראל יש כיום מאות אלפי עובדים זרים המועסקים בתחומים שונים במשק. מעבר לסטטיסטיקה, צריך לזכור שההעסקה של כל עובד ועובד מצריכה התעסקות בירוקרטית בלתי מבוטלת, וזאת במטרה להפוך אותה להוגנת, לראויה וכמובן – גם לחוקית. אחת החובות העיקריות שעומדות מול המעסיק היא רכישת ביטוח בריאות ייעודי עבור העובד הזר שלו, שמטבע הדברים לא יזכה ליהנות מביטוח הבריאות הממלכתי שמעניקה מדינת ישראל לאזרחיה. מעסיק שאינו רוכש פוליסת ביטוח שכזו עובר על החוק, ולכן הוא צפוי לקנסות נכבדים, או אפילו לתקופת מאסר שעלולה להגיע עד חצי שנה. על חשיבות הביטוח, הסעיפים הנכללים בו ודגשים חשובים בדרך לרכישה שלו, במאמר הנוכחי.

מה כוללת הפוליסה?

פוליסת ביטוח עובד זר היא פוליסה רפואית לכל דבר ועניין. כדי שהיא תהיה תקפה היא חייבת לכלול בתוכה התייחסות מספקת למספר סעיפים עיקריים, שמספקים מענה רפואי ראוי לעובד הזר. בין הסעיפים הללו אפשר למצוא טיפולי רפואה משלימה, קבלת מרשמים לתרופות, ביקור העובד אצל רופא מומחה, בתי חולים וחדרי מיון, בדיקות ואבחונים, ניתוחים, חיסונים, פינוי באמבולנס במידת הצורך, ביטוח למצבים של נכות – והרשימה עוד ארוכה.

הסעיפים האלה (ואחרים שלא הזכרנו כאן עקב קוצרה של היריעה) חייבים להיכלל בכל פוליסה המשווקת עבור עובדים זרים, אך לצידם יש סעיפים חשובים אחרים שאינם בגדר חובה, גם אם בפועל הם מומלצים עבור כל מעסיק. רשימת הסעיפים האלה מגוונת אף היא, וכוללת כיסוי מפני פגיעות הנובעות מתאונת דרכים, לידה, בדיקות גנטיות, טיפולי פוריות ועוד. הסעיפים האלה אינם בגדר חובה, אך יכולים לספק למעסיק שקט נפשי ולסייע גם לעובד הזר, כך שהוא יוכל להמשיך לעבוד גם בתרחישים אלה.

המעסיק הוא שמשלם. אבל...

חובת הרכישה של ביטוח עובד זר מוטלת על המעסיק עצמו. עם זאת, הוא בהחלט רשאי לנכות את הסכומים האלה מתלוש המשכורת של העובד הזר, כפי שהמעסיקים עושים, מטבע הדברים. לאחר הצטרפות העובד הזר לפוליסת הביטוח (שימו לב: נדרש שהוא יחתום על הסכם בשפה שלו), ניתן לנכות אחוזים נכבדים מהסכומים מתלוש המשכורת.

גובה הניכוי משתנה בהתאם לתחום העיסוק של העובד, כאשר במקרה של עובדים בתחום הסיעוד אפשר לנכות עד למחצית מהסכום, בעוד שבתחומים אחרים מדובר בסכום של עד 33% מהסכום. בכל מקרה, אסור לנכות משכרו של העובד סכום הגבוה מ-124.73 ש"ח, נכון לנקודת הזמן הנוכחית.

חשיבותו של סקר שוק

הפוליסות הבסיסיות של ביטוח עובדים זרים דומות במהות שלהן, אך עדיין יש הבדלים בתפיסה לגבי הפוליסה, בסעיפים הנלווים, בתנאים למימוש ועוד. מכאן נובע שניתן ואף מומלץ לבצע בדיקות ולבחור מבין מספר גופים המספקים ביטוח שכזה. חשוב לוודא שאותו גורם מחזיק ברישיון תקף להעניק ביטוח בריאות עבור אוכלוסיית העובדים הזרים, אישור שהוא מקבל מהמפקח על הביטוח מטעמו של משרד האוצר.